

GMINA KNURÓW PRZYSTĄPIŁA DO PROGRAM MINISTERSTWA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ “ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ”- EDYCJA 2022 FINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO
Program “Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022
Gmina Knurów otrzymała dofinansowanie ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego na realizację resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pt. “Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022.
Dofinansowanie „Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej” wynosi 969 102 zł i stanowi to jednocześnie całkowitą wartość zadania. Celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia.
ADRESACI
Nabór uczestników programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” – edycja 2022, którym przyznana zostanie usługa asystenta jest otwarty dla wszystkich mieszkańców Gminy Knurów spełniających poniższe kryteria Programu:
- dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo orzeczenie równoważne)
ZAKRES USŁUGI ASYSTENCI OSOBISTEJ
- wsparcie w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej i czynnościach pielęgnacyjnych,
- wsparcie w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych (w przypadku samodzielnego zamieszkiwania),
- wsparcie w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
- wsparcie w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Uczestnik Programu za usługi asystenta nie ponosi odpłatności
GMINA KNURÓW PRZYSTĄPIŁA DO PROGRAM MINISTERSTWA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ “OPIEKA WYTCHNIENIOWA”- EDYCJA 2022 FINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO
Program “Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022
Gmina Knurów otrzymała dofinansowanie ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego na realizację resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pt. “Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022.
Dofinansowanie „Opieki wytchnieniowej” wynosi 412 896 zł i stanowi to jednocześnie całkowitą wartość zadania.
KLUCZOWE INFORMACJE O PROGRAMIE
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną.
Gmina Knurów w 2022 roku będzie realizować Program „Opieka wytchnieniowa” w formie:
- usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
- usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego innym miejscu wskazanym przez uczestnika programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego program.
WAŻNE
W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym: usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej usługi finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego lub z innych źródeł.
WAŻNE
Członek rodziny lub opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad dzieckiem/osobą niepełnosprawną, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu.
GMINA KNURÓW PRZYSTĄPIŁA DO PROGRAM MINISTERSTWA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ “OPIEKA WYTCHNIENIOWA”- EDYCJA 2021 FINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO
GMINA KNURÓW PRZYSTĄPIŁA DO PROGRAM MINISTERSTWA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ “ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ”- EDYCJA 2021 FINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO
Kooperacje 3D
W dniu 13 1istopada 2019 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Knurowie, ul. Ks. Alojzego Koziełka 2, odbyło się spotkanie formalizujące Partnerski Zespół Kooperacyjny w Knurowie. Było ono adresowane do przedstawicieli instytucji pomocy i integracji społecznej, zatrudnienia i rynku pracy, systemu oświaty, jednostek systemu ochrony zdrowia, wymiaru sprawiedliwości, policji, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, organizacji pozarządowych.
Spotkanie uroczyście otworzyła Pani Małgorzata Cisek Sopel – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Knurowie, która wprowadziła w tematykę propagującą działania partnerskie z uwzględnieniem korzyści wynikających z kooperacji przy wykorzystaniu podejścia empovermentu.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn. „Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin”, którego celem jest wzmocnienie i poprawa współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin będących w trudnej sytuacji. Założeniem projektu jest także efektywna współpraca wszystkich instytucji, które do tej pory realizowały działania na rzecz włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa samodzielnie lub współpracowały ze sobą jedynie w ograniczonym zakresie.
Celem spotkania było podpisanie Deklaracji przystąpienia do Partnerskiego Zespołu Kooperacyjnego w Knurowie w celu sformalizowania Partnerstwa oraz konkretyzacja planu działań na przyszłość.
Do Partnerstwa przystąpili:
- Dyrektor PCPR – Partner Strategiczny.
- Dyrektor PUP w Gliwicach
- Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Knurowie
- Dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Knurowie
- Dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Knurowie
- Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Knurowie
- Dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 6 w Knurowie
- Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Knurowie
- Prezes Sądu Rejonowego w Gliwicach
- Kierownik PCK w Knurowie
- Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Knurowie
- Komendant Komisariatu Policji w Knurowie
W dniu 13.05.2019r. Gmina Knurów-Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Knurowie podpisała umowę o dofinansowanie projektu współfinansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Umowa dotyczy projektu pn. ”Centrum Wsparcia Inicjatyw Społecznych” które mieści się będzie w Knurowie, przy ul. Dworcowej 33.
Po zakończeniu prac remontowych w w/w budynku, uruchomione zostaną działania w zakresie podniesienia jakości i dostępności usług wsparcia rodziny, a także działania na rzecz rozwoju usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych prowadzonych w miejscu zamieszkania uczestnika projektu.
W dniu 11. czerwca 2019 r. w siedzibie Urzędu Miasta w Knurowie, ul. Niepodległości 7, odbyło się spotkanie inicjujące powołanie Partnerskiego Zespołu Kooperacyjnego w ramach projektu „Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin”.
Gmina Knurów działa w tym projekcie w kooperacji ze Starostwem Powiatowym w Gliwicach oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Katowicach. Realizatorem tych działań jest MOPS w Knurowie.
Spotkanie adresowane było do przedstawicieli instytucji pomocy i integracji społecznej, zatrudnienia i rynku pracy, systemu oświaty, jednostek systemu ochrony zdrowia, wymiaru sprawiedliwości, policji, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, organizacji pozarządowych.
Spotkanie uroczyście otworzył Pan Piotr Surówka– Zastępca Prezydenta Miasta Knurów oraz Pani Małgorzata Cisek Sopel – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Knurowie, którzy wprowadzili w tematykę propagującą działania partnerskie. Kolejną częścią spotkania było przedstawienie przez Panią Małgorzatę Bańbor korzyści wynikających z kooperacji przy wykorzystaniu podejścia empovermentu.
Głos zabrał również Pan Cezary Ulasiński z Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. w Krakowie pracujący bezpośrednio nad koncepcją modelu, który wraz z zespołem profesjonalnych i pełnych pasji doradców będzie animował zawiązanie partnerstw w oparciu o koncepcję Modelu na terenie gmin biorących udział w projekcie.
Całość spotkania zamykał panel dyskusyjny, który był doskonałą okazją do przedstawienia swoich opinii nt. dobrych praktyk i wzajemnych korzyści płynących z zawarcia partnerstw, przedstawienia swoich dotychczasowych doświadczeń w obszarze działań wspierających rodziny zagrożone ubóstwem czy wykluczeniem społecznym, jak również zadania nurtujących pytań ekspertom, animatorom czy pracownikom Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
W spotkaniu udział wzięli:
- Partner projektu – P. Barbara Terlecka – Kubicius Dyrektor PCPR w Gliwicach
- Dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Gminy Knurów
- Prezes Sądu Rejonowego w Gliwicach
- Kierownik III Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Gliwicach
- Przewodniczący IV Wydziału Rodziny i Nieletnich w Gliwicach
- Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Knurowie
- Komendant Komisariatu Policji w Knurowie
- Dyrektor PUP w Gliwicach
- Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia
- Opiekun Placówki Wsparcia Dziennego Bł. E. Bojanowskiego
- Kierownik PCK w Knurowie
- Przedstawiciele MOPS w Knurowie oraz ROPS w Katowicach
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu i zachęcamy do owocnej współpracy w kluczowej dla projektu fazie pilotażu.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Knurowie przystąpił w sierpniu 2018 r. do realizacji projektu pn. „Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (Działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna). Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem projektu jest zwiększenie kooperacji oraz poprawa współpracy pomiędzy instytucjami pomocy społecznej i integracji społecznej, a podmiotami innych polityk sektorowych: policji, służby zdrowia, sądownictwa, edukacji. Wypracowany w projekcie model kooperacji będzie uwzględniał całościowe, międzysektorowe wsparcie na poziomie gminy i powiatu, mające na celu włączenie społeczne osób i rodzin wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Model wypracowany będzie w ramach makroregionu III obejmującego województwa: śląskie, łódzkie, małopolskie i opolskie dla miast (20 powiatów i 30 gmin powyżej 20 tys. mieszkańców).
Zakłada się, że taka wielosektorowa współpraca przyczyni się do poprawy koordynacji działań, usprawnieni istniejące rozwiązania co z kolei przełoży się na stworzenie kompleksowego, adekwatnego do potrzeb klienta pakietu wsparcia (przez współpracujące ze sobą lokalne organizacje i instytucje). Do udziału w projekcie zostanie zaproszonych 5-10 osób/rodzin, które wypracowywć będą stworzony model kooperacji.
Ww. projekt realizowany jest w partnerstwie zawartym pomiędzy: Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Katowicach, Starostwem Powiatowym w Gliwicach, a Gminą Knurów – Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Czas trwania: do marca 2021 r.
Szczegóły na stronie: https://rops-katowice.pl/
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Knurowie z przyjemnością informuje, że realizowany w partnerstwie z Powiatem Gliwickim projekt „Nowy start w lepszą przyszłość” został nagrodzony nagrodą główną – statuetką Samorządu Równych Szans 2017 w kategorii „Powiat ziemski/województwo”, otrzymał także wyróżnienie w edycji regionalnej „Śląski samorząd równych szans”.
Projekt był realizowany od 01.01.2016 do 31.12.2017 r. a jego celem było zaktywizowanie mieszkańców powiatu gliwickiego w wieku 15 – 65 lat do podniesienia swoich umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Z ramienia tut. Ośrodka personelem projektu były następujące osoby: M.Bańbor, A.Twardawa, A. Marek, J. Kołodziejak i M. Kasprzyk.
Działaniami programu objęto osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, osoby nieaktywne zawodowo i długotrwale bezrobotne oraz osoby niepełnosprawne. Grupę docelową stanowiły także osoby z otoczenia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w zakresie niezbędnym do wsparcia tychże.
Grupę docelową MOPS Knurów stanowiło łącznie 28 osób tj. 20 kobiet 8 mężczyzn w tym 5 osób niepełnosprawnych. Z uczestnikami zostały spisane m.in. kontrakty socjalne i indywidualne umowy. Z każdą z tych osób została spisana także indywidualna ścieżka reintegracji, która określiła zakres świadczenia usług w ramach aktywnej integracji i usług o charakterze środowiskowym.
Wartość realizowanego projektu wyniosła łącznie dla Gminy Knurów 168.988,11 zł z czego dofinansowanie unijne wyniosło 128.188,11 zł natomiast budżet własny wyniósł 40.800 zł
Z wypowiedzi uczestników projektu wywnioskować można ogólne zadowolenie i satysfakcję z udziału w ww. działaniach, które realizowane były w oparciu o zindywidualizowane i zidentyfikowane potrzeby uczestników.
Projekty tego typu w życiu lokalnego środowiska odgrywają ważną rolę i mają swój konkretny wymiar. Należałoby podkreślić, że realizacja projektu „Nowy start w lepsza przyszłość” pomogła większości uczestników w przezwyciężeniu trudności, zapobieganiu ich powstawaniu, w zaspokojeniu elementarnych potrzeb życiowych, prowadziła do usamodzielnienia oraz dążyła do ich uaktywnienia we wszystkich możliwych obszarach życia społecznego. Wiedza zdobyta przez uczestników podczas kursów, uczestnictwo w szkoleniach (również wyjazdowych), warsztatach, treningach i innych formach aktywizacji miało na celu przyczynić się do sukcesów na otwartym rynku pracy, przywrócić aktywność społeczną, zaradność, czy złagodzić bariery zdrowotne utrudniające funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujące oddalenie od rynku pracy.
Widząc szanse płynące z pozyskiwania dodatkowych środków na realizację zadań oraz możliwość udzielania dodatkowego wsparcia swoim klientom, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Knurowie będzie czynił starania o dalsze pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej.
Projekty realizowane przez MOPS Knurów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„NOWY START W LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ”
To projekt partnerski realizowany od stycznia 2016 r. Zakończenie projektu ustalono na grudzień 2017 roku. Jego celem jest zaktywizowanie mieszkańców powiatu gliwickiego w wieku 15 – 65 lat do podniesienia swoich umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Osoby lub rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, tzn. zagrożone ubóstwem, wykluczeniem społecznym, osoby nieaktywne zawodowo i długotrwale bezrobotne, usamodzielniający się wychowankowie rodzin zastępczych oraz osoby niepełnosprawne mogą liczyć na wszechstronne wsparcie i pomoc m.in. w znalezieniu zatrudnienia. Na uczestników projektu czekają liczne imprezy plenerowe, koncerty, karnety do kina, na basen oraz na siłownię.
W ramach projektu realizujemy m.in.:
– KURSY DOSKONALENIA ZAWODOWEGO,
– WARSZTATY ROZWOJU ZAINTERESOWAŃ,
– SZKOLENIA WYJAZDOWE, TRENINGI SPECJALISTYCZNE,
– TURNUSY REHABILITACYJNE,
– KONCERTY, WYJAZDY INTEGRACYJNE,
– KARNETY NA FORMY KULTURALNE I SPORTOWE
W celu uzyskania szczegółowych informacji skontaktuj się z:
Biurem Projektu (ul. Zygmunta Starego 17, 44-100 Gliwice)
lub pod nr telefonu: 32 233 79 83; 32 332 66 16; 332 66 14
lub z lokalnym punktem rekrutacyjnym
MOPS w Knurowie
ul. Koziełka 2
44-190 Knurów
tel.: 32 335-50-00
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE INTERNETOWEJ:
WWW.NOWY.PCPR-GLIWICE.PL
oraz na stronie MOPS Knurów
http://www.knurow.bip.info.pl/dokument.php?iddok=22807&idmp=1558&r=o
Opublikowano film z realizacji rewitalizacji zapraszamy do oglądania:
ZINTEGROWANE INWESTYCJE TERYTORIALNE
Środki finansowe w ramach projektów ZIT przeznaczone sa na rozwój i inwestycje, a ich mechanizm zakłada partnerstwa miast i gmin oraz władz regionu. Gmina Knurów poprzez Zintegrowane Inwestycje Terytorialne planuje rewitalizację III Kolonii.
Projekty inwestycyjne uzależnione są od projektu miękkiego z zakresu usług społecznych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Przyjmuje się, że projekty realizowane w tej formule przez MOPS w Knurowie, przyczynią się do wzrostu dostępności i jakości usług społecznych, zawodowych, zdrowotnych zapobiegających ubóstwu i wykluczeniu społecznemu, a także do wyrównywania dysproporcji terytorialnych.
Działania projektowe skierowane będą do osób/rodzin. m. in. bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo, niepełnosprawnych, z problemami wychowawczymi, nieletnich, niesamodzielnych, rodzin wielodzietnych i będą koncentrować się na obszarze objętym rewitalizacją.
Terytorialny wymiar wsparcia, integracji i usług realizowany będzie w formule pn.
1. „Centrum Wsparcia i Inicjatyw Społecznych” . Placówka mieścić się będzie w Knurowie przy ul. Dworcowej 33, otwarcie przewiduje się ok roku 2018/2019
Działania realizowane w CWIS skupione będą na promowaniu włączenia społecznego. Wdrażanie powyższych zadań będzie odbywać się poprzez instrumenty na rzecz aktywnego uczestnictwa i zwiększania szans na zatrudnienie, jak również ułatwiania dostępu do usług społecznych i zdrowotnych oraz wspierania przedsiębiorczości społecznej. Będą one miały również na celu podniesienie jakości i dostępności usług wsparcia dla rodziny.
2. .”Utworzenie lokali socjalnych w rewitalizowanych budynkach III kolonii” Projekt będzie realizowany dla 8 rodzin spełniających kryteria dochodowe przewidziane w Uchwale Rady Miasta Knurów w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Knurów oraz w ustawie o pomocy społecznej. Działania dla tych rodzin będą przebiegały w powiązaniu z procesem aktywizacji społeczno-zawodowej, mającym na celu usamodzielnienie ekonomiczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uruchomienie tych usług przewiduje się ok roku 2018/2019