Zasiłki i Stypendia Szkolne
Informacje dotyczące pomocy materialnej dla uczniów
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2023/2024 należy składać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Knurowie przy ul. Ks. A. Koziełka 2 w terminie:
02.09.2024 – 16.09.2024 – uczniowie, słuchacze kolegiów
Wnioski można pobrać (od dnia 02.09.2024 r.) w siedzibie MOPS w Knurowie oraz za pośrednictwem Internetu na stronie: MOPS Knurów
Pomoc realizowana jest na wniosek strony w formie:
- Stypendium szkolnego
- Zasiłku szkolnego
O pomoc materialną ubiegać się mogą rodzice uczniów albo pełnoletni uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów nie przekraczających w miesiącu 600,00 zł (netto) na osobę w rodzinie* w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także, gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
*Rodziną w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące
Komu przysługuje stypendium i zasiłek szkolny
Pomoc materialna przysługuje:
- Uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
- Uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
- Słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
- Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne nie przysługuje:
- uczniom klas zerowych;
- uczniom/słuchaczom/wychowankom, którzy nie zamieszkują na terenie gminy Knurów.
Stypendium szkolne może być udzielone w formie:
- Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania a także realizowanych poza szkołą, a w szczególności:
- dodatkowych lekcji nauki języka obcego, zajęć wyrównawczych, zajęć dla dyslektyków czy dysgrafików, zajęć sportowych, zajęć plastycznych, zajęć z kultury regionalnej,
- zajęć edukacyjnych w ramach wyjazdów śródrocznych uczniów szkół podstawowych, tak zwanych ”zielonych szkół”,
- innych zajęć poszerzających wiedzę i zdolności uczniów.
- Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym obejmującym refundację wydatków poniesionych przez wnioskodawcę w szczególności na zakup:
- podręczników,
- książek pomocnych w realizacji procesu dydaktycznego,
- wyposażenia szkolnego – w szczególności plecaka lub tornistra szkolnego, przyborów szkolnych,
- stroju sportowego (koszulka sportowa, spodenki sportowe), dresu sportowego (bluza sportowa, spodnie sportowe) i obuwia sportowego na zajęcia wychowania fizycznego oraz stroju na zajęcia na basenie, stroju ochronnego na praktyki szkolne,
stroju wymaganego przez organizatora dodatkowych zajęć edukacyjnych.
- Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów a w szczególności:
- pokrycia kosztów transportu środkami komunikacji zbiorowej do i z szkoły, w której uczeń pobiera naukę, opłacenie internatu.
Stypendium szkolne przyznawane jest w formie:
- przekazania środków przelewem na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego zajęcia edukacyjne,
- przekazania środków przelewem na rachunek bankowy szkoły podstawowej do której uczęszcza uczeń, organizującej zajęcia edukacyjne w ramach wyjazdów śródrocznych uczniów szkół podstawowych, tzw. „zielonej szkoły” na podstawie zaświadczenia wydanego przez tę szkołę,
- refundacji poniesionych kosztów poniesionych na zakup pomocy rzeczowej po wcześniejszym przedłożeniu faktur lub rachunków w oryginale w formie wypłaty gotówki w kasie MOPS lub przelewu na wskazany we wniosku rachunek bankowy wnioskodawcy,
- refundacji kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania po wcześniejszym przedłożeniu oryginałów faktur bądź rachunków imiennych lub biletów imiennych, w formie wypłaty gotówki w kasie MOPS lub przelewu na wskazany we wniosku rachunek bankowy wnioskodawcy.
Wnioskodawcy zobowiązani są przedstawić informacje o wszystkich dochodach netto uzyskanych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku. (np. wniosek składamy we wrześniu to dochód wykazujemy za sierpień)
Decyzja dotycząca stypendium szkolnego wydawana będzie na podstawie dokumentacji (odpowiednio do sytuacji ucznia):
- Wniosku.
- Zaświadczenia z zakładu pracy lub oświadczenie o wysokości dochodów netto uzyskanych przez członków rodziny w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku.
- Odcinek renty/emerytury.
- Zaświadczenie z Urzędu Pracy o prawie lub braku prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz o wysokości (netto) zasiłku dla bezrobotnych, w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku w przypadku osoby bezrobotnej lub w przypadku osoby nie zarejestrowanej – własnoręczne oświadczenie o nie uzyskiwaniu dochodu i pozostawaniu bez pracy.
- Zaświadczenie lub decyzja z UM Knurów o otrzymywaniu dodatku mieszkaniowego.
- Zaświadczenie z gminy o ilości posiadanych hektarów przeliczeniowych albo nakaz płatniczy.
- Oświadczenie o korzystaniu/niekorzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego.
- Kopia prawomocnej ugody lub wyroku sądowego zasądzającego alimenty.
- Przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą sądową do ich płacenia na rzecz osób spoza rodziny.
- W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej – zaświadczenie wydane przez Naczelnika właściwego US o rodzaju prowadzonej działalności :
- w formie zryczałtowanego podatku dochodowego – oświadczenie zawierające informację o formie opodatkowania i oświadczenie o osiągniętym dochodzie netto z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku,
- w formie karty podatkowej – decyzja o ustaleniu wysokości karty podatkowej i oświadczenie o osiągniętym dochodzie netto z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.
- Oświadczenie o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych.
- Oświadczenie o innych dochodach (np. praca za granicą).
- Zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia z tytułu praktyki.
- Kopia prawomocnego wyroku sądowego orzekającego rozwód lub separację.
Należy dołączyć zaświadczenia lub oświadczenia od wszystkich członków rodziny, którzy w momencie składania wniosku są osobami pełnoletnimi.
Wnioskodawca przedstawia również:
- aktualne zaświadczenie ze szkoły ponadgimnazjalnej o pobieraniu nauki
w roku szkolnym 2024/2025, - inne dokumenty, jeśli uzna, że potwierdzają trudną sytuację bytową rodziny, w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania a także, gdy rodzina jest niepełna.
W przypadku zwrotu poniesionych kosztów wnioskodawca przedkłada faktury, rachunki, bilety imienne w oryginale w terminie:
- do dnia 10 grudnia danego roku szkolnego,
- do dnia 10 czerwca danego roku szkolnego.
Stypendium szkolne przyznane w danym roku szkolnym realizowane będzie w terminach:
- do dnia 31 grudnia – za okres od września do grudnia lub w przypadku słuchaczy kolegiów za okres od października do grudnia danego roku szkolnego,
- do dnia 30 czerwca – za okres od stycznia do czerwca danego roku szkolnego.
Zasiłek szkolny
Zasiłek szkolny jest pomocą doraźną, udziela się go uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
O zasiłek szkolny można się ubiegać w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.